Светлана Мојсов е добитничка на престижната награда Перл Мајстер Грингард за револуционерното откритие за лекување од дијабетес

0
35
Svetlana Mojsov (Chris Taggart/The Rockefeller University)

Светлана Мојсов, чие истражување за хормоналните предизвикувачи за производство на инсулин доведе до револуционерни третмани за дијабетес и дебелина, е добитничка на наградата Перл Мајстер Грингард за 2024 година, соопшти Универзитетот Рокфелер…

Целиот текст може да го прочитате ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде