Симона Смилеска Петков се бори за македонскиот идентитет во Австралија: Се намалува интересот за македонскиот јазик кај децата на нашите иселеници

0
32

Се преселила во Австралија пред 10 години, кога во Македонија го запознала сопругот Зоран, но се уште е подготвена да го спреми куферот и да се врати назад. Сепак, желбата да ги промовира македонскиот јазик и култура се пресудни да остане.

 

Целиот текст може да го прочитате ТУКА

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде